Program for dag 1

dyroyseminar_topp

23. september

9.30Kulturinnslag
Åpning v/ordfører Randi Lillegård
9.40Kulturinnslag

Framtidas Norge

Kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

Dialog - Spørsmål
Redaktørene i Nordlys, Folkebladet og Nye Troms; Anders Opdahl, Steinulf Henriksen og Gjermund Nilsen
10.30 Kaffepause
10.50Vi vil, vi kan, vi tør!
Små steder - Store visjoner v/Knut- Erik Dybdal, Artic Race of Norway
11.10Hva må til for å lykkes?
v/Edgar Broks, Banksjef DNB.
Prestasjonskultur - i næring og idrett. Kan kommunene lære?
11.30Kulturinnslag
11.40Framtid i nord!
Debattleder:
Direktør i Innovasjon Norge, Troms, Stein- Gunnar Bondevik

Ungdomsrepresentanter:
Hanne Linaker, Troms AP
Linn- Charlotte Nordahl, Troms Sp
Erlend Bøe, Troms H
Kristian Eilertsen, Troms Frp
12.10Kunnskapsstatus om kommunesammenslåing
v/rådgiver Anne Irene Myhr, Kompetansesenteret for Distriktsutvikling
12.30 Lunsj og mingling i Nordavindshagen
13.10Myter og fakta
Ole Gustav Narud, Amanuensis ved Høgskolen i Hedemark
13.30Oppspark til debatt
Bjarne Jensen, Professor på Høgskolen i Hedemark
13.45Kulturinnslag

Debatt: Hvordan skal Norge se ut?
Debattleder: Redaktør i Nordlys, Anders Opdahl

Del 1:
Rådmann og medlem av ekspertutvalget, Margrethe Hagerupsen
Direktør Distriktssenteret og medlem av ekspertutvalget, Halvor Holmli
Stortingsrepresentant, kommunalkomiteen (Sp), Heidi Greni
Amanuensis ved Høgskolen i Hedmark, Ole Gustav Narud

Del 2:
Stortingsrepresentant (Ap), Martin Henriksen
Stortingsrepresentant og nestleder i FrP, Per Sandberg
Nestleder i Sp, Anne Beathe Kristiansen Tvinnereim

Oppsummering; Redaktør i Folkebladet, Steinulf Henriksen, Redaktør Nye Troms, Gjermund Nilssen
14.40Beinstrekk mens vi rigger om
14.50 Kulturinnslag
15.00Troms inn i framtida!
Debattleder: Næringssjef i Lenvik, Irene Lange Nordahl

Aktører fra Midt-Troms;
Ordfører i Lenvik, Geir Inge Sivertsen (H)
Ordfører i Sørreisa, Paul Dahlø (Ap)
Prorektor Universitetet i Tromsø (UiT), Wenche Jakobsen
Adm.dir. i Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL), Geir Ove Ystmark
Fylkesrådsleder Troms (H), Line Fusdahl
15.45 Betraktninger oppsummering fra dagen og veien videre for Troms
Konstituert Fylkesmann i Troms, Bård Magne Pedersen
16.00Avslutning

16.30Guidet tur i buss til Dyrøya
Lokal guide, Berit Nikolaisen
18.30 Festkveld m/middag og underholdning på Elvetun skole. Konferansier: musiker Trine Strand